RWR80N90R9FSS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80N90R9FSS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Width :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Resistance :
90.9Ohms
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
48 Weeks
Length :
10.3124mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Power Rating :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
2W
Power (Watts) :
2W
Datasheets
RWR80N90R9FSS70
Vishay / Dale RWR80N90R9FSS70
Through Hole 90.9Ohms, 2W, Wirewound,