RWR80N2370FRB12
Mfr.Part #
RWR80N2370FRB12
Description
RES 237 OHM 2W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
237Ohms
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Length :
10.3124mm
Width :
2.39mm
Diameter :
2.39mm
Datasheets
RWR80N2370FRB12
Vishay / Dale RWR80N2370FRB12
Through Hole 237Ohms, 2W, Wirewound,