RWR80N20R0FRS73
Mfr.Part #
RWR80N20R0FRS73
Description
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL
Width :
2.39mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
20Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.39mm
Termination :
Factory Lead Time :
48 Weeks
Length :
10.31mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
2W
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
2W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR80N20R0FRS73
Vishay / Dale RWR80N20R0FRS73
Through Hole 20Ohms, 2W, Wirewound,