RWR80N1R00DSBSL
Mfr.Part #
RWR80N1R00DSBSL
Description
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.39mm
Length :
10.3124mm
Power Rating :
2W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Power Dissipation :
2W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
1Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Power (Watts) :
2W
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR80N1R00DSBSL
Vishay / Dale RWR80N1R00DSBSL
1Ohms, 2W, Wirewound,