RWR80N15R0DRB12
Mfr.Part #
RWR80N15R0DRB12
Description
RES 15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Tolerance :
±0.5%
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
15Ohms
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
2W
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
10.3124mm
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
2.39mm
Datasheets
RWR80N15R0DRB12
Vishay / Dale RWR80N15R0DRB12
Through Hole 15Ohms, 2W, Wirewound,