RWR80N1101FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80N1101FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.39mm
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
2W
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Resistance :
1.1kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Width :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Power Rating :
2W
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
10.3124mm
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
2W
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Datasheets
RWR80N1101FSB12
Vishay / Dale RWR80N1101FSB12
Through Hole 1.1kOhms, 2W, Wirewound,