RWR80N10R0BSS73
Mfr.Part #
RWR80N10R0BSS73
Description
RES 10 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
48 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
10Ohms
Width :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
2W
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
2.39mm
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10.3124mm
Datasheets
RWR80N10R0BSS73
Vishay / Dale RWR80N10R0BSS73
Through Hole 10Ohms, 2W, Wirewound,