RWR78S75R0FRB12
Mfr.Part #
RWR78S75R0FRB12
Description
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
10W
Power Rating :
10W
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Number of Terminations :
2
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
9.53mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
75Ohms
Supplier Device Package :
Length :
45.21mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
22 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
10W
Packaging :
Bulk
Diameter :
7.92mm
Termination :
Datasheets
RWR78S75R0FRB12
Vishay / Dale RWR78S75R0FRB12
Through Hole 75Ohms, 10W, Wirewound,