RWR78S6980FRS73
Mfr.Part #
RWR78S6980FRS73
Description
RES 698 OHM 10W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
7.92mm
Resistance :
698Ohms
Length :
45.212mm
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
10W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
10W
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Width :
9.53mm
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR78S6980FRS73
Vishay / Dale RWR78S6980FRS73
Through Hole 698Ohms, 10W, Wirewound,