RWR78S5R00FRB12
Mfr.Part #
RWR78S5R00FRB12
Description
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
10W
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
7.92mm
Packaging :
Bulk
Length :
45.212mm
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
10W
Resistance :
5Ohms
Factory Lead Time :
22 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Power Rating :
10W
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
9.53mm
Datasheets
RWR78S5R00FRB12
Vishay / Dale RWR78S5R00FRB12
Through Hole 5Ohms, 10W, Wirewound,