RWR78S4R02FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR78S4R02FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
39 Weeks
Width :
9.53mm
Published :
Length :
45.212mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
10W
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Feature :
Military, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Resistance :
4.02Ohms
Max Power Dissipation :
10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
10W
Datasheets
RWR78S4R02FSBSL
Vishay / Dale RWR78S4R02FSBSL
4.02Ohms, 10W, Wirewound,