RWR78S49R9FSB12
Mfr.Part #
RWR78S49R9FSB12
Description
RES 49.9 OHM 10W 1% WW AXIAL
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Resistance :
49.9Ohms
Factory Lead Time :
39 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
10W
Tolerance :
±1%
Width :
9.53mm
Length :
45.21mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Packaging :
Bulk
Diameter :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
10W
Power Rating :
10W
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Published :
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR78S49R9FSB12
Vishay / Dale RWR78S49R9FSB12
Through Hole 49.9Ohms, 10W, Wirewound,