RWR78S4990BRRSL
Mfr.Part #
RWR78S4990BRRSL
Description
RES 499 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Resistance :
499Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Length :
45.212mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
9.53mm
Power Rating :
10W
Max Power Dissipation :
10W
Power (Watts) :
10W
Datasheets
RWR78S4990BRRSL
Vishay / Dale RWR78S4990BRRSL
499Ohms, 10W, Wirewound,