RWR78S36R5FSRSL
Mfr.Part #
RWR78S36R5FSRSL
Description
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Resistance :
36.5Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
10W
Width :
9.53mm
Supplier Device Package :
Length :
45.212mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
39 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
10W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Power (Watts) :
10W
Datasheets
RWR78S36R5FSRSL
Vishay / Dale RWR78S36R5FSRSL
36.5Ohms, 10W, Wirewound,