RWR78S3650FSS73
Mfr.Part #
RWR78S3650FSS73
Description
RES 365 OHM 10W 1% WW AXIAL
Width :
9.53mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Published :
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
10W
Resistance :
365Ohms
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
15 Weeks
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Lead Length :
38.1mm
Length :
45.212mm
Power (Watts) :
10W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
10W
Datasheets
RWR78S3650FSS73
Vishay / Dale RWR78S3650FSS73
Through Hole 365Ohms, 10W, Wirewound,