RWR78S2R00FPS73
Mfr.Part #
RWR78S2R00FPS73
Description
RES 2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
7.92mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
10W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
9.53mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Power Rating :
10W
Power (Watts) :
10W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Resistance :
2Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Length :
45.212mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR78S2R00FPS73
Vishay / Dale RWR78S2R00FPS73
Through Hole 2Ohms, 10W, Wirewound,