RWR78S28R0FRB12
Mfr.Part #
RWR78S28R0FRB12
Description
RES 28 OHM 10W 1% WW AXIAL
Length :
45.212mm
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Power Dissipation :
10W
Power (Watts) :
10W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
7.92mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Width :
9.53mm
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Power Rating :
10W
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Resistance :
28Ohms
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR78S28R0FRB12
Vishay / Dale RWR78S28R0FRB12
Through Hole 28Ohms, 10W, Wirewound,