RWR78S1982FRB12
Mfr.Part #
RWR78S1982FRB12
Description
RES 19.8K OHM 10W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Width :
9.53mm
Published :
Power Rating :
10W
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
19.8kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
10W
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
10W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Length :
45.212mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
22 Weeks
Package / Case :
Diameter :
7.92mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR78S1982FRB12
Vishay / Dale RWR78S1982FRB12
Through Hole 19.8kOhms, 10W, Wirewound,