RWR78S1822FRB12
Mfr.Part #
RWR78S1822FRB12
Description
RES 18.2K OHM 10W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
10W
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Termination :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Rating :
10W
Resistance :
18.2kOhms
Power (Watts) :
10W
Length :
45.21mm
Width :
9.53mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
7.92mm
Datasheets
RWR78S1822FRB12
Vishay / Dale RWR78S1822FRB12
Through Hole 18.2kOhms, 10W, Wirewound,