RWR78S1800FMB12
Mfr.Part #
RWR78S1800FMB12
Description
RES 180 OHM 10W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
10W
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power (Watts) :
10W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Resistance :
180Ohms
Power Rating :
10W
Diameter :
7.92mm
Failure Rate :
M (1%)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
45.212mm
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Packaging :
Bulk
Width :
9.53mm
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR78S1800FMB12
Vishay / Dale RWR78S1800FMB12
Through Hole 180Ohms, 10W, Wirewound,