RWR78S1501FSRSL
Mfr.Part #
RWR78S1501FSRSL
Description
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
10W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
1.5kOhm
JESD-609 Code :
e0
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Power Rating :
10W
Surface Mount :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR78S1501FSRSL
Vishay / Dale RWR78S1501FSRSL
FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, Wirewound,