RWR78S1500FSB12
Mfr.Part #
RWR78S1500FSB12
Description
RES 150 OHM 10W 1% WW AXIAL
Stock
168
In Stock :
168
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
150Ohm
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
10W
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
2016
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Max Power Dissipation :
10W
Diameter :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Pbfree Code :
No
Datasheets
RWR78S1500FSB12
Vishay / Dale RWR78S1500FSB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, Wirewound,