RWR78S1500DRS73
Mfr.Part #
RWR78S1500DRS73
Description
RES 150 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
10W
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±0.5%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Width :
9.53mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
45.212mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Resistance :
150Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
10W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Datasheets
RWR78S1500DRS73
Vishay / Dale RWR78S1500DRS73
Through Hole 150Ohms, 10W, Wirewound,