RWR78S10R0DRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR78S10R0DRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Military, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
39 Weeks
Resistance :
10Ohms
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
10W
Lead Free :
Contains Lead
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Max Power Dissipation :
10W
Width :
9.53mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Axial
Power Rating :
10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Length :
45.212mm
Supplier Device Package :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
Datasheets
RWR78S10R0DRRSL
Vishay / Dale RWR78S10R0DRRSL
10Ohms, 10W, Wirewound,