RWR78N6R81FRS73
Mfr.Part #
RWR78N6R81FRS73
Description
RES 6.81 OHM 10W 1% WW AXIAL
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
7.92mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
10W
Resistance :
6.81Ohms
Length :
45.212mm
Width :
9.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
10W
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
10W
Factory Lead Time :
39 Weeks
Datasheets
RWR78N6R81FRS73
Vishay / Dale RWR78N6R81FRS73
Through Hole 6.81Ohms, 10W, Wirewound,