RWR78N40R2FRB12
Mfr.Part #
RWR78N40R2FRB12
Description
RES 40.2 OHM 10W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Diameter :
7.92mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
40.2Ohms
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power (Watts) :
10W
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
45.212mm
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
9.53mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
10W
Max Power Dissipation :
10W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR78N40R2FRB12
Vishay / Dale RWR78N40R2FRB12
Through Hole 40.2Ohms, 10W, Wirewound,