RWR78N2261FSBSL
Mfr.Part #
RWR78N2261FSBSL
Description
RES 2.26K OHM 10W 1% WW AXIAL
Power Rating :
10W
Length :
45.212mm
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
2.26kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
9.53mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
10W
Max Power Dissipation :
10W
Datasheets
RWR78N2261FSBSL
Vishay / Dale RWR78N2261FSBSL
2.26kOhms, 10W, Wirewound,