RWR78N20R0FSS73
Mfr.Part #
RWR78N20R0FSS73
Description
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL
Published :
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Max Power Dissipation :
10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Power Rating :
10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
7.92mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
20Ohms
Factory Lead Time :
39 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
9.53mm
Power (Watts) :
10W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Length :
45.212mm
Datasheets
RWR78N20R0FSS73
Vishay / Dale RWR78N20R0FSS73
Through Hole 20Ohms, 10W, Wirewound,