RWR78N1600FRBSL
Mfr.Part #
RWR78N1600FRBSL
Description
RES 160 OHM 10W 1% WW AXIAL
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Resistance :
160Ohms
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
9.53mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Length :
45.212mm
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Power Rating :
10W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power (Watts) :
10W
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
10W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR78N1600FRBSL
Vishay / Dale RWR78N1600FRBSL
160Ohms, 10W, Wirewound,