RWR78N1242FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR78N1242FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12.4K OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
10W
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Length :
45.212mm
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
10W
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Width :
9.53mm
Package / Case :
Resistance :
12.4kOhms
Power Rating :
10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR78N1242FSBSL
Vishay / Dale RWR78N1242FSBSL
12.4kOhms, 10W, Wirewound,