RWR78N10R0FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR78N10R0FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
Published :
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
10W
Power Rating :
10W
Factory Lead Time :
39 Weeks
Package / Case :
Axial
Failure Rate :
S (0.001%)
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
10W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Width :
9.53mm
Packaging :
Bulk
Length :
45.212mm
Resistance :
10Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR78N10R0FSBSL
Vishay / Dale RWR78N10R0FSBSL
10Ohms, 10W, Wirewound,