RWR74SR402FSB12
Mfr.Part #
RWR74SR402FSB12
Description
RES 0.402 OHM 5W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
402mOhms
Power Rating :
5W
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
5W
Width :
7.92mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Published :
Length :
22.225mm
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR74SR402FSB12
Vishay / Dale RWR74SR402FSB12
Through Hole 402mOhms, 5W, Wirewound,