RWR74S7R06DSB12
Mfr.Part #
RWR74S7R06DSB12
Description
RES 7.06 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Power Rating :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power (Watts) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
7.06Ohms
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
22.225mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Width :
7.92mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RWR74S7R06DSB12
Vishay / Dale RWR74S7R06DSB12
7.06Ohms, 5W, Wirewound,