RWR74S6R04FRB12
Mfr.Part #
RWR74S6R04FRB12
Description
RES 6.04 OHM 5W 1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Resistance :
6.04Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
5W
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
22 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination :
Length :
22.23mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
5W
Power (Watts) :
5W
Diameter :
7.92mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Datasheets
RWR74S6R04FRB12
Vishay / Dale RWR74S6R04FRB12
Through Hole 6.04Ohms, 5W, Wirewound,