RWR74S68R1FSB12
Mfr.Part #
RWR74S68R1FSB12
Description
RES 68.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
7.92mm
Power (Watts) :
5W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
7.92mm
Length :
22.225mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
5W
Supplier Device Package :
Power Rating :
5W
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Packaging :
Bulk
Resistance :
68.1Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR74S68R1FSB12
Vishay / Dale RWR74S68R1FSB12
Through Hole 68.1Ohms, 5W, Wirewound,