RWR74S5R97DRRSL
Mfr.Part #
RWR74S5R97DRRSL
Description
RES 5.97 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
5W
Resistance :
5.97Ohms
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Width :
7.92mm
Power Rating :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±0.5%
Lead Length :
38.1mm
Length :
22.225mm
Max Power Dissipation :
5W
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Datasheets
RWR74S5R97DRRSL
Vishay / Dale RWR74S5R97DRRSL
5.97Ohms, 5W, Wirewound,