RWR74S5621FRB12
Mfr.Part #
RWR74S5621FRB12
Description
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Resistance :
5.62kOhms
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR74S5621FRB12
Vishay / Dale RWR74S5621FRB12
Through Hole 5.62kOhms, 5W, Wirewound,