RWR74S5491FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR74S5491FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.49K OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Diameter :
7.92mm
Width :
7.92mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
5W
Lead Length :
38.1mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
5.49kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
5W
Length :
22.225mm
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
22 Weeks
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Feature :
Military, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Power Rating :
5W
Datasheets
RWR74S5491FRB12
Vishay / Dale RWR74S5491FRB12
Through Hole 5.49kOhms, 5W, Wirewound,