RWR74S5110FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR74S5110FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 511 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Length :
22.225mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
5W
Composition :
Wirewound
Published :
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Resistance :
511Ohms
Power (Watts) :
5W
Width :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
5W
Datasheets
RWR74S5110FSBSL
Vishay / Dale RWR74S5110FSBSL
511Ohms, 5W, Wirewound,