RWR74S3R05BSB12
Mfr.Part #
RWR74S3R05BSB12
Description
RES 3.05 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
3.05Ohms
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Axial
Published :
Power Rating :
5W
Length :
22.225mm
Tolerance :
±0.1%
Width :
7.92mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
5W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR74S3R05BSB12
Vishay / Dale RWR74S3R05BSB12
Through Hole 3.05Ohms, 5W, Wirewound,