RWR74S3R01FSB12
Mfr.Part #
RWR74S3R01FSB12
Description
RES 3.01 OHM 5W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
3.01Ohms
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
7.92mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Wirewound
Termination :
Axial
Power (Watts) :
5W
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Published :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
5W
Width :
7.92mm
Mount :
Through Hole
Length :
22.225mm
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR74S3R01FSB12
Vishay / Dale RWR74S3R01FSB12
Through Hole 3.01Ohms, 5W, Wirewound,