RWR74S35R2DPB12
Mfr.Part #
RWR74S35R2DPB12
Description
RES 35.2 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Failure Rate :
P (0.1%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Power Rating :
5W
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Length :
38.1mm
Length :
22.225mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
5W
Diameter :
7.92mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
35.2Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
7.92mm
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
5W
Datasheets
RWR74S35R2DPB12
Vishay / Dale RWR74S35R2DPB12
Through Hole 35.2Ohms, 5W, Wirewound,