RWR74S3160FRRSL
Mfr.Part #
RWR74S3160FRRSL
Description
RES 316 OHM 5W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Power Rating :
5W
Width :
7.92mm
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Resistance :
316Ohms
Power (Watts) :
5W
Max Power Dissipation :
5W
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR74S3160FRRSL
Vishay / Dale RWR74S3160FRRSL
316Ohms, 5W, Wirewound,