RWR74S2R87FRBSL
Mfr.Part #
RWR74S2R87FRBSL
Description
RES 2.87 OHM 5W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
2.87Ohms
Power (Watts) :
5W
Power Rating :
5W
Width :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Length :
22.225mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
5W
Datasheets
RWR74S2R87FRBSL
Vishay / Dale RWR74S2R87FRBSL
2.87Ohms, 5W, Wirewound,