RWR74S2R74FRRSL
Mfr.Part #
RWR74S2R74FRRSL
Description
RES 2.74 OHM 5W 1% WW AXIAL
Length :
22.225mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power Rating :
5W
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
5W
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Resistance :
2.74Ohms
Width :
7.92mm
Datasheets
RWR74S2R74FRRSL
Vishay / Dale RWR74S2R74FRRSL
2.74Ohms, 5W, Wirewound,