RWR74S2R61BMS70
Mfr.Part #
RWR74S2R61BMS70
Description
RES 2.61 OHM 5W 0.1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistance :
2.61Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
M (1%)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Length :
22.225mm
Max Power Dissipation :
5W
Power (Watts) :
5W
Published :
Width :
7.92mm
Power Rating :
5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR74S2R61BMS70
Vishay / Dale RWR74S2R61BMS70
2.61Ohms, 5W, Wirewound,