RWR74S2870FSB12
Mfr.Part #
RWR74S2870FSB12
Description
RES 287 OHM 5W 1% WW AXIAL
Axial
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
5W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
7.92mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
22.225mm
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
7.92mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
5W
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
287Ohms
Max Power Dissipation :
5W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RWR74S2870FSB12
Vishay / Dale RWR74S2870FSB12
Through Hole 287Ohms, 5W, Wirewound,