RWR74S2801FRB12
Mfr.Part #
RWR74S2801FRB12
Description
RES 2.8K OHM 5W 1% WW AXIAL
Power Rating :
5W
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
2.8kOhms
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Power (Watts) :
5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±1%
Width :
7.92mm
Length :
22.225mm
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR74S2801FRB12
Vishay / Dale RWR74S2801FRB12
Through Hole 2.8kOhms, 5W, Wirewound,