RWR74S2490FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR74S2490FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 249 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Resistance :
249Ohms
Max Power Dissipation :
5W
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
Width :
7.92mm
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Length :
22.225mm
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Diameter :
7.92mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
5W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
5W
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR74S2490FSB12
Vishay / Dale RWR74S2490FSB12
Through Hole 249Ohms, 5W, Wirewound,