RWR74S23R7FPRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR74S23R7FPRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 23.7 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
5W
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
7.92mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
23.7Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
5W
Package / Case :
Tolerance :
±1%
Length :
22.225mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Datasheets
RWR74S23R7FPRSL
Vishay / Dale RWR74S23R7FPRSL
23.7Ohms, 5W, Wirewound,